Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób.
Bez względu na stan fizjologiczny i wiek zwierzaka, wszystkie osobniki źle znoszą upały, jednak w grupie zwiększone ryzyka są: zwierzęta bardzo młode i w podeszłym wieku, ciężarne samice, zwierzęta otyłe, zwierzęta z chorobami serca i płuc, rasy krótko czaszkowe (np. mops, buldog, kot perski). Należy też pamiętać, że zwierzęta nie pocą się tak jak my całą powierzchnią ciała – wymieniają ciepło z otoczeniem jedynie przez zianie i opuszki łap!
Aby ułatwiatwić zwierzętom przetrwanie okresu upałów zapewnijmy im przede wszystkim dostęp do czystej, świeżej wody. Powinna być ona chłodna, ale nie lodowata. W upalny dzień woda szybko się nagrzewa, więc należy ją często wymieniać.
Równie ważne jest zapewnienie naszym pupilom dostępu do cienia i odpowiednio wentylowanych pomieszczeń.
Każde zwierzę powinno mieć możliwość schronienia się w zacienionym, chłodnym miejscu.
Zwierzakom mieszkającym w mieszkaniach zostawmy otwarte drzwi do chłodniejszego pomieszczenia. Bardzo często nasi pupile, gdy im gorąco wybierają jako najlepsze posłanie łazienkowe kafelki. Aby ochłodzić zwierzaka można go również przykryć wilgotnym ręcznikiem lub spryskać wodą.
Buda psa podwórkowego powinna stać w cieniu. Podczas upałów powinno się odpiąć łańcuch – pies instynktownie poszuka cienia, wykopie dołek w chłodnej ziemi.
Małych zwierzaków (króliki, chomiki, świnki morskie, kanarki itp.) nie wolno w upalny dzień pozostawiać na balkonie!!!
Zalecane jest także strzyżenie zwierząt o długiej i gęstej okrywie włosowej.
Podczas podróży samochodem koniecznie zadbajmy o częste pojenie pupila. Zabierzmy ze sobą butelkę z chłodną, a nawet zimną wodą (najlepiej niegazowaną mineralną) oraz ręcznik, który można będzie zwilżyć i okryć nim zwierzę w celu ochłodzenia organizmu. Na szybach powinniśmy zamontować specjalne osłony przeciwsłoneczne. Nie należy jednak przesadzać z otwieraniem okien w czasie jazdy, gdyż nasz zwierzak (zwłaszcza jeśli jest to pies) może nabawić się zapalenia uszu. Co 2-3 godziny zatrzymajmy samochód i wyprowadźmy zwierzę na spacer, najlepiej w zacienionym miejscu oraz dajmy mu pić.
W żadnym wypadku nie wolno podczas upału zostawiać zwierzęcia w zamkniętym samochodzie!!!
Zamknięty samochód działa wtedy jak piekarnik – temperatura wewnątrz pojazdu rośnie bardzo szybko, może osiągnąć nawet 70 stopni Celsjusza, co spowoduje uduszenie i śmierć naszego pupila
Podczas gorących dni, spacery z naszym pupilem ograniczmy do minimum w ciągu dnia, czyli mówiąc najprościej „siku, kupa i do domu”. Najlepszą pora na dłuższy spacer będzie wczesny ranek lub wieczór , gdy temperatura powietrza jest niższa. Unikajmy miejsc nasłonecznionych i zabierzmy ze sobą zapas wody.
Starajmy się aby nasz pies chodził głównie po trawie, a jak najmniej po rozgrzanych chodnikach czy asfalcie, ponieważ nagrzany asfalt może poparzyć opuszki łap. W przypadku zwierząt nagich, nasmarujmy skórę narażoną na działanie promieni słonecznych kremem z filtrem UV.
Pamiętaj!
Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego pupila, mogące świadczyć o przegrzaniu (np. nadmierne dyszenie, osłabienie, utrata przytomności) natychmiast udaj się do lekarza weterynarii.
Podczas letnich skwarów zwierzęta wolno bytujące oraz bezdomne cierpią najbardziej zwłaszcza z pragnienia, ponieważ nie mogą same podać sobie miski z wodą. Zatroszczmy się o bezdomne psy, o podwórkowe czy śmietnikowe koty oraz o ptaki. Ustawmy miskę z wodą w zacienionym miejscu i uzupełniajmy jej zawartość świeżą wodą. Przyniesie to na pewno ulgę spragnionym zwierzakom.