UWAGA ‼️ PILNY KOMUNIKAT ‼️‼️
Zaczyna się okres wysokich temperatur, więc jak zwykle przypominamy ‼️ CZŁOWIEKU, TO TY JESTEŚ ODPOWIEDZIALNY ZA SWOJEGO PUPILA‼️

 I nawet jak wydaje Ci się , że nie jest tak gorąco, żeby zostawić psa w aucie na czas szybkich zakupów w sklepie, TO CI SIĘ TYLKO WYDAJE ❗️ W temperaturach powyżej 20 stopni C samochód zaparkowany nawet w cieniu może się stać śmiertelną pułapką! Tak więc apelujemy – nie zostawiajcie swoich zwierząt w aucie, a jeśli widzicie zamkniętego psa w zaparkowanym samochodzie, nie wahajcie się przed wybiciem szyby – prawo na to zezwala.
W zeszłym tygodniu p. Magda interweniowała na parkingu Biedronki w Dobrzykowicach, gdzie pozostawiono małego psiaka zamkniętego w aucie. Po 15 minutach udało się psa wyciągnąć, a właścicielka tłumaczyła się, że przecież zostawiła uchylone okno, a do sklepu wyskoczyła na 5 minut, więc o co chodzi?  W zeszłym tygodniu również nasza wolontariuszka wyciągała wycieńczonego psiaka z rowu w Chrząstawie, który nie mógł ustać na nóżkach. Było podejrzenie potrącenia, jednak po oględzinach weterynarza okazało się że 15 letni seniorek zasłabł w trakcie samowolnego spaceru, a jego organizm przegrzał się w wysokich temperaturach
Tak więc jeszcze raz apelujemy o rozwagę i przypominamy kiedy temperatura naprawdę zagraża zdrowiu i życiu naszego psa! Tak naprawdę musimy zachować szczególną ostrożność, kiedy temperatura już przekracza 25 stopni Celsjusza. O ile silne psy są w stanie z nią poradzić, o tyle stare psy, szczeniaki oraz te z krótkimi kufami są narażone na udar cieplny.
Dlatego jeśli nie musisz – nie wyprowadzaj psa na spacer w godz. 10-16. Spacery krótkie , nie forsujące psa. Unikajcie rozgrzanego betonu bo tak jak w zimie mróz odmraża łapki, tak w upale poduszki odparzają się do krwi. Zapewnij mu stały dostęp do miski z zimną wodą a na dworze zacienione miejsce gdzie może odpocząć w chłodzie.
Jeśli jednak dojdzie do przegrzania organizmu , zabierz psa do domu i w chłodnym pomieszczeniu POWOLI schładzaj ciało . Używaj do tego wentylatorów , mokrych kompresów , mat chłodzących . NIGDY nie wrzucaj psa do wanny czy basenu z zimną wodą! I pilnie udaj się do najbliższego weterynarza, który poda mu kroplówki.
Lato jest fajne dla wspólnie spędzanego czasu z pupilem, ale opieka nad nim powinna być rozważna!

GALERIA ZDJĘĆ   ( naciśnij zdjęcie i powiększ)