24.02 kiedy Putin napadł na Ukrainę nie mogliśmy stać bezczynnie i poszerzyliśmy nasz projekt pomocowy uruchamiając akcję WROCŁAW POMAGA CZWORONOŻNYM UCHODŹCOM. Kilkudziesięcioosobowy zespół koordynatorów 4 Łapy Wrocławia otacza opieką zwierzaki , które wraz ze swoimi właścicielami , uciekły przed wojną na Ukrainie i znalazły tymczasowe schronienie we Wrocławiu.

24.02.2022 świat się zatrzymał. W pierwszych dniach wojny na Ukrainie większość z nas dopadła całkowita niemoc i bezsilność, siedzieliśmy wbici w fotele ocierając łzy z oczu podczas oglądania i słuchania transmisji wojennych. Potem nadeszła złość i niezgoda na to co robi jeden człowiek, aby zaspokoić swoje chore ambicje. Nie chcemy mieszać się do polityki, ale też nie chcemy stać biernie przyglądając się jak setki, tysiące ludzi ucieka ze swoich domów w pośpiechu , w strachu o pozostawione tam rodziny, mężów, synów, ojców walczących za swoją ojczyznę. Od pierwszego dnia Polacy okazują ogromną solidarność z narodem ukraińskim, powstało setki grup pomocowych dla uchodźców, organizacje społecznie i zwykli ludzie jednoczą się aby pomóc Ukraińcom zarówno na granicy jak i w poszczególnych swoich miastach czy gminach. Zbierana jest odzież, żywność , pomoc finansowa, ludzie udostępniają swoje domy, mieszkania, pokoje , żeby kobiety i dzieci , bo to one głównie przekraczają granice, mogły choć na chwilę znaleźć spokojny i bezpieczny kąt, aby przeczekać to okrucieństwo. To pokazuje, że pomimo wielu różnic polski naród w naprawdę ciężkich chwilach jest w stanie się zjednoczyć i wyciągnąć pomocną dłoń do drugiego człowieka.
Ale trzeba pamiętać o zwierzętach – one też tak jak ludzie odczuwają ogromny strach bo całe ich dotychczasowe życie zawaliło się. Jest wiele organizacji prozwięrzęcych, które uruchomiły swoje działania na rzecz pomocy zwierzętom porzuconym , bezdomnym, ukraińskim fundacjom i schroniskom , których podopieczni są zagrożeni bombardowaniami. Pomoc organizowana jest po drugiej strony granicy ( choć coraz ciężej) i na samej granicy.
Mając wieloletnie doświadczenie w pomocy zwierzętom oraz wykorzystując nasz potencjał ponad 800 aktywnych wolontariuszy postanowiliśmy pomóc ukraińskim rodzinom, które do Wrocławia przyjeżdżają wraz ze swoimi zwierzętami. Pomagamy TU i TERAZ! Codziennie na stację PKP Wrocław Główny przyjeżdża kilkanaście pociągów ze Lwowa, czy Przemyśla. Do tego dziesiątki autobusów co chwilę dowożących zmęczonych i przestraszonych ludzi do Wrocławia. Na dworcu ogromna grupa wolontariuszy zajmuje się pierwszą pomocą – karmi, poi, a tym co chcą zostać we Wrocławiu oferuje adresy domów tymczasowych i transport. Większość z nich przyjeżdża z jedną walizką, często z kilkoma banknotami w kieszeni, bo nie było jak i kiedy wybrać pieniędzy z bankomatów. Często towarzyszą im psy, koty, które przewożone są na rękach, byleby tylko zabrać jak najszybciej ze sobą, bez karmy, bez podstawowego wyposażenia.
Dlatego zostając oficjalnym partnerem WCRS   i pod patronatem Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk od dziś rozpoczynamy nasze działania pomocowe dla „czworonożnych uchodźców” , którzy ze swoimi rodzinami znaleźli tymczasowe schronienie we Wrocławiu i ościennych gminach.

CO CHCEMY ZROBIĆ?
będziemy dostarczać im karmy i podstawową wyprawkę
pomożemy w umawianiu wizyt do weterynarzy
pomożemy w transporcie do lecznic
pomożemy w tymczasowej opiece zarówno w ich domach czasowych jak i u naszych wolontariuszy
zorganizujemy spacery jeśli zostaną objęci kwarantanną.
To ogromne przedsięwzięcie logistyczne, dlatego już dziś zwracamy się z prośbą do was o pomoc.

CO NAM JEST POTRZEBNE?
dobrej jakości karmy dla psów, mokre dla kotów ale tez i innych zwierząt domowych (prosimy o karmy niemarketowe bezzbożowe z wysoką zawartością mięsa)
legowiska dla psów i kotów
miski
smycze, obroże, kagańce dla psów
transportery
klatki kenelowe
podkłady
kuwety, żwirki i drapaki dla kotów
preparaty na kleszcze
BO RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!